ZVOLEN/RUŽOMBEROK: Spoločnosť Drevonaexport plánuje investície 1,5 mil. eur do prevádzky v Malužinej

Zvolenská firma Drevonaexport, s. r. o. plánuje investovať pomocou eurofondov z operačného programu Výskum a inovácie takmer 1,5 mil. eur do modernizácie výroby vo svojom závode v Malužinej v okrese Ružomberok.
BANSKÁ BYSTRICA 17. decembra (SITA) - Ako agentúru SITA informoval riaditeľ spoločnosti Ivan Smolka, technológia, ktorú v súčasnosti používajú, nemá perspektívu a preto chcú vyrábať priemyselné dielce, polotovary, prípadne hotový nábytok novým spôsobom.

„Aj v nábytkárskom priemysle sa už zaviedol Priemysel 4.0, čo znamená, že aj nábytok už môžu vyrábať roboty, resp. automaty autonómne,“ konštatoval riaditeľ s tým, že o tom je celý ich projekt. Ešte z minulosti je podľa neho na Slovensku dedičstvo výroby nábytku, v ktorej dominovala sériová výroba. „Toto sa zásadne mení, ľudia chcú nábytok na dva roky a každý chce niečo iné. Zákazník už dnes nechce nábytok rovnaký, ako majú ostatní,“ objasnil Smolka s tým, že toto si vyžaduje inovovanie celého procesu výroby nábytku.

Drevonaexport Zvolen dodáva veľkoplošné materiály na báza dreva pre nábytkársky priemysel. Vo svojom výrobnom závode v Malužinej sa špecializujú na výrobu tvarovo opracovaných dielcov a polotovarov pre priemyselných zákazníkov z veľkoplošných materiálov na báze dreva. Práve v tomto závode plánujú v rámci projektu Inteligentné inovácie priemyslu 4.0 vo výrobnej prevádzke realizovať dve automatizované pracoviská. Verejné obstarávanie na ich realizáciu už ukončili a podľa riaditeľa je na kompetentných, aby projekt vyhodnotili. V prípade schválenia, predpokladá realizáciu v horizonte dvoch rokov.


Yazarın gönderileri SITA
İlginizi çekebilecek diğer ürünler
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.