Slovenským bukovým pralesom hrozí vyradenie zo zoznamu UNESCO

Slovensku hrozí, že jeho časť Karpatských bukových pralesov bude vyradená zo Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
BRATISLAVA 1. júna (SITA) – Podľa Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Výbor Svetového dedičstva UNESCO prijal totiž návrh uznesenia, v ktorom žiada od Slovenska predloženie úpravy hraníc na výmere 5 776 hektárov Karpatských bukových pralesov. Takisto zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko, že vzhľadom na nedostatočnú ochranu lokality v súčasnosti neexistuje záruka na jej ochranu ani v budúcnosti. „Slovensko musí nanovo obhájiť svoju nomináciu, pretože svojou neschopnosťou ochrániť Svetové dedičstvo ohrozilo ostatných 11 krajín, ktorých lesy sú súčasťou spoločnej UNESCO lokality,“ uviedol v tlačovom vyhlásení VLK s tým, že o uznesení bude Výbor UNESCO rozhodovať na zasadnutí v Bahrajne 24. júna až 4. júla.

VLK tiež tvrdí, že ministerstvo životného prostredia (MŽP) pozvalo na Slovensko experta UNESCO, aby mu poskytol „odborné rady, ako predísť najhoršiemu scenáru“. Misia sa uskutočnila 17. až 18. mája v Národnom parku Poloniny a v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Podľa zverejnených zmlúv platilo MŽP za služby expertovi 1 200 až 1 700 eur denne. O misii však podľa VLKa envirorezort neinformoval súkromných vlastníkov a užívateľov pozemkov, verejnosť ani média. „Práve na neschopnosti MŽP dohodnúť sa s vlastníkmi a užívateľmi lesov, ktoré tvoria UNESCO lokalitu, stroskotáva už viac ako desať rokov zabezpečenie ochrany Karpatských bukových pralesov,“ zdôraznil VLK, ktorý naďalej trvá na svojej požiadavke, aby bola slovenská časť tejto UNESCO lokality vymazaná zo zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Výbor Svetového dedičstva UNESCO vlani v júli vyzval Slovensko, aby do februára tohto roka definitívne určilo hranice lokality a zaistilo ochranu pred ťažbou dreva a lovom zveri. Správa, ktorú predložilo MŽP UNESCO, je však podľa ochranárov málo konkrétna, neuvádza presné vymedzenie hraníc lokality na Slovensku, nestanovuje zodpovednosti jednotlivých orgánov štátu v oblasti adekvátnej ochrany prírody a neposkytuje konkrétny časový plán navrhovaných opatrení. VLK upozorňuje, že až 67 percent z celkovej výmery 5 766,4 hektára slovenskej časti nemá zabezpečenú ochranu tak, ako to uvádza nominačný projekt v žiadosti o zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 2007. „Na vyše 3 860 hektároch územia zapísaného na Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa rúbu stromy ako v akýchkoľvek iných lesoch, loví sa tu zver, stavajú sa nové poľovnícke posedy, dokonca je v tomto území možné loviť aj vlkov,“ konštatoval VLK.

Slovenskú časť Svetového dedičstva UNESCO tvoria štyri komponenty, z toho tri - Havešová, Rožok a Stužica – Bukovské vrchy, sú súčasťou Národného parku Poloniny, štvrtý komponent Vihorlat je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Envirorezort tvrdí, že ochrana pred ťažbou dreva a lovom zveri je v súčasnosti dostatočne zabezpečená v dvoch zo štyroch oblastí, a to v lokalitách Havešová a Rožok, ktoré sú zároveň národné prírodné rezervácie s 5. stupňom ochrany, kde sú ťažba a lov zakázané. V častiach Stužica – Bukovské vrchy a Vihorlat sa pripravuje rozšírenie území s 5. stupňom ochrany vyhlásením troch nových prírodných rezervácií Černiny, Pramenisko Cirochy a Nežabec.


Yazarın gönderileri SITA
İlginizi çekebilecek diğer ürünler
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.